Renginiai 2019

Užgavėnių kaukių „Vysim žiemą iš kiemo“ paroda bibliotekoje

Užgavėnės – paskutinė mėsėdžio diena, žiemos palydų, žiemos išvarymo, daugelio dar vadinama vaisingumo žadinimo, skalsos ir gausumo skatinimo švente. Dabartiniai Užgavėnių papročiai – tai senovėje buvusių šventės apeigų, kuriomis būdavo siekiama nulemti derliaus gausumą, mūsų dienas pasiekusi dalis. vienas pagrindinių Užgavėnių šventės atributų  - kaukės bei persirenginėjimas.  Svarbiausia, persirengti kitoms dienoms neįprastais drabužiais ir veidą paslėpti po kauke. 

Klovainių bibliotekoje jau tapo tradicija surengti Užgavėnių kaukių parodą. Joje – kaukės iš kartono, taipogi darytos panaudojant medžiagą, kailį,  siūlus, pakulas. Parodą papildė ir kaukės darytos papje maše technika (šias kaukes bibliotekai padovanojo Klovainių šeimos klubo nariai).

V.G.

 

16-tasis „Kaziuko turgelis“ ir Užgavėnės Klovainiuose

Nepabūgę stipraus vėjo ir lietaus, klovainiečiai bei aplinkinių miestelių gyventojai ir svečiai kovo 5 dieną skubėjo į Klovainių kultūros namus, kur kaip ir kasmet vyko tradicinis „Kaziuko turgelis“. Šiemet šis turgelis ypatingas, nes kartu šurmuliavo užgavėnių „dvasia“. Turgelio dalyvius pasitiko būriai persirengėlių, aidint smagiai kapelijos „Linksmieji kaimynai“ atliekamai muzikai. Čia pat, ant kelmų, kovėsi Kanapinis ir Lašininis, o nenustygstančios vietoje raganaitės kiekvieną šokdino, puošė barankų vėriniais, o sušalusius nuo įsisiautusio vėjo vaišino arbata ir skanėstais.

Kaziuko turgelis – tai didžiausias lietuvių etninės kultūros renginys Lietuvoje. Šia unikalią etnokultūrinę šventę Klovainiuose aplankė bei kruopščias darbeliais gėrėjosi Pakruojo seniūnas Saulius Margis, o taip pat sveikinimų ir gražių žodžių turgelio dalyviams negailėjo Pakruojo rajono savivaldybės mero pavaduotojas Jonas Juozapaitis ir mero patarėja Rūta Sausienė.

Šventė spinduliavo geromis emocijomis, šypsenos puošė kiekvieno veidą. Gardūs kvapai kvietė į mažąją salę, kurioje buvo galima įsigyti naminių sūrių, ryškiaspalvių keksiukų, gardžių spurgų, pyragų, tortų, skruzdėlynų, medaus ir moksleivių gaminto tinginio. Didžiojoje kultūros namų salėje akis traukė ryškiaspalvės verbos, kruopštūs rankų darbo dirbiniai. Prekeiviai kvietė įsigyti pintų krepšių, medinių šaukštų, mentelių, puošnių gėlių, miniatiūrinių inkilėlių, megztų kojinių bei įvairių papuošalų ne tik sau, bet ir ...automobiliui! Gausus pasirinkimas ir artėjančiai pavasario šventei – Velykoms. Įvairiausi stalo papuošimai, mediniai kiškučiai, vaško žvakės, kurios iš tolo gardžiai kvepėjo medumi. Turgelis dvelkė tikru pavasariu...

„Kaziuko turgelį“ užbaigė Klovainių bendruomenės pirmininkė Ramunė Šumskienė, džiugiai įteikdama jau tradicija tapusias nominacijas. Nominacija „Pavasario šauklys“ apdovanota Jaryna Razgaitienė, „Amatų puoselėtojais“ tapo Linkuvos socialiniai globos namai, „Skaniausio kermošiaus“ nominacija įteikta Balsių kaimo „Šviesuolių“ klubui, o „Metų debiutas“ atiteko Dainorai Juozapaitienei. Taip pat Pakruojo kultūros centro Klovainių skyrius įteikė išskirtinę nominaciją „Už šventinės nuotaikos kūrimą“ energingai Pakruojo „Viltis“ komandai, kuri visus džiugino savo šventine nuotaika ir kostiumais.

Po „Kaziuko turgelio“ visi skubėjo prie laužo, kur bendromis jėgomis varė „žiemą iš kiemo“. Pakruojo kultūros centro Klovainių skyriaus vadovė Sonata Danielienė trumpai papasakojo apie užgavėnių istoriją ir tradicijas. Nieko nelaukdamos raganos, čigonaitės ir kiti velniai puolė deginti Morę. Šoko, trypė aplink laužą, nebaisus tapo net lietus su žvarbiu vėju. Matyt, žiema atkakliai bandė pasipriešinti iššaukdama lietų..

Simona V.

 

KNYGOS „KLOVAINIŲ BENDRUOMENĖ 2003-2018“ PRISTATYMAS 

Kovo 16-oji visoje Lietuvoje minima kaip Knygnešio diena. Tai graži proga kalbėti apie knygas, jų svarbą bei reikšmę žmogui. Šią ypatingą dieną Pakruojo sinagogoje surengta popietė „Ąžuolų stiprybė mumyse…“, kurios metu pristatytas naujas leidinys – „Klovainių bendruomenė 2003-2018“.

Klovainiai, kad ir nedidelis miestelis, bet gali pasidžiaugti turįs gausybę darbščių gyventojų. Čia, kur driekiasi 600 metų senumo ąžuolo šakos ir teka srauni Daugyvenės upė, apstu aktyvių ir talentingų žmonių, neleidžiančių miesteliui „nurimti“. Tuo džiaugdamasi ir taip pat švęsdama 15 metų jubiliejų „Klovainių bendruomenė“ parengė knygą, į kurią sudėjo ryškiausius 2003-2018 metų prisiminimus, pilnus iššūkių bei naujovių momentus, smagiausius renginius ir didžiausius miestelio turtus – žmones. Knygoje surinkta ne tik istorija, bet ir nuotraukose įamžintos akimirkos bei pačių klovainiečių kūryba.

Į knygos sutiktuves sugužėjo ne tik klovainiečiai, bet ir „kaimynai“. Svečiai pasidalindami savo žiniomis apie Klovainių miestelį turėjo galimybę laimėti simbolinių prizų. Žmonės suko galvą atsakinėdami į užduotus klausimus: kaip kilo Klovainių miestelio pavadinimas? Kiek Klovainių ąžuolui metų? Kiek metų seniausiai Klovainių Onutei? Netrūko nuoširdaus juoko ir ypatingo jaukumo, kurio suteikė šaunių bibliotekininkių Linos Ramonienės ir Gitanos Maasienės sukurta atmosfera bei šiltas pokalbis su pagrinde leidinio sudarytoja Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos Klovainių padalinio vyresniąja bibliotekininke Vida Grigaliūniene, kuri trumpai papasakojo knygelės „gimimą“ ir įvardino pagalbininkes: Raimonda Baltinienė, Kristina Dargužienė, Jurga Vičienė, Dalia Čeponienė ir Raminta Valinčiūtė. Taip pat pokalbį pratęsė Klovainių bendruomenės pirmininkė Ramunė Šumskienė, ūkininkas Albinas Navickas ir aktyvus bendruomenės narys Jūras Grigaliūnas, dalindamiesi savo patirtimi ir mintimis apie įvykusius renginius ir veiklas miestelyje.

Susirinkusiuosius sveikino ir gražiais šokiais, balsais bei melodijomis džiugino jaunoji fleitininkė Juta Višniauskaitė, gitaros virtuozas Donatas Dargis, talentingosios pianistės-šokėjos Aleksandra Šiurnaitė ir Ugnė Špakytė, tautiniais rūbais pasipuošęs Klovainių etnografinis ansamblis kartu su vadove Rita Kirkiliene bei švytintis linijinių šokių kolektyvas „Saulės linija“ (vad. D. Šeškus).

Simona V.

 

Protmūšis „Aš ir internetas“

 

Šių metų kovo 25-31 dienomis visoje Europoje vyksta kasmetinė Europos Sąjungos organizuojama iniciatyva „Skaitmeninė savaitė“ (angl. „All digital week“), kuri skatina ugdyti gyventojų skaitmeninį raštingumą bei naudojimasi informacinėmis technologijomis. Ta proga kovo 25 d. Klovainių bibliotekoje vyko vienas iš „Skaitmeninės savaitės“ renginių – protmūšis „Aš ir internetas“.

Renginio dalyvių laukė 6 intensyvūs protmūšio etapai, kurie leido patikrinti žinias apie internetą Lietuvoje, visame pasaulyje, saugų naudojimąsi juo bei galimas grėsmes ir jų išvengimą. Tarpusavyje rungėsi komandos: „Juokučiai“ bei „Gražios ir protingos“. Komandos nariai suko galvas atsakinėdami į klausimus bei prisimindami faktus - „kelintais metais atsirado internetas?“, „kelintais metais buvo išsiųstas pirmasis el. laiškas?“, „kiek svėrė pirmasis mobilusis telefonas?“; šifravo žodžių trumpinius: „HTML“, „VPN“, „IRT“; spėliojo, kiek naujų „Facebook“ profilių susikuriama per sekundę ir kiek visame pasaulyje egzistuoja netikrų „Facebook“ profilių?.

Buvo daug juoko ir komandų bandymų suklaidinti viena kitą. Abi komandos siekė kuo geresnių rezultatų ir pergalės, bet kaip dažniausiai būna tokiuose renginiuose – svarbiausia ne laimėjimas, o draugystė, įgytos naujos ar primirštos žinios ir gerai praleistas laikas.

Pasibaigus protmūšiui visi dalyviai buvo apdovanoti pažymėjimais, tvirtinančiais jog dalyvavo ir praturtino savo žinias apie internetą ir jo platybes.

Simona V.

 

POPIETĖ "ATEIK IR SUŽINOK"

Nacionalinės bibliotekų savaitės metu Klovainių biblioteka kvietė savo bičiulius, lankytojus, skaitytojus, skaitymo ir kitų šviečiamųjų ir lavinamųjų veiklų gerbėjus apsilankyti atvirų durų dienose „Biblioteka atvira visiems“. Pirmieji proga pasinaudojo ir lydimi auklėtojų – Kristinos ir Silvos - į popietę „Ateik ir sužinok“ atskubėjo priešmokyklinės grupės vaikučiai. Jie praktiškai išbandė, kaip galima planšetės ar išmanaus telefono pagalba mokytis pažinti raides bei skaičius. Mažiesiems knygų bičiuliams įteikti nemokami skaitytojų pažymėjimai, kurie leis naudotis visomis bibliotekos paslaugomis. Džiugų šurmulį ir gerą nuotaiką dar labiau praskaidrino didelis spiečius įvairiaspalvių drugelių, kuriuos dovanojo Klovainių šeimos klubo koordinatorė, viena iš projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninių lyderių – Raminta.

                                                                                                                                                          Vida

 

AKCIJA "DAROM 2019"

Balandis – tai švaros mėnuo, tad karštą balandžio 27 dienos rytą Klovainiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, šurmuliavo pilietiškumą ugdanti kasmet vykstanti akcija „Darom 2019“. Į talką sugužėjo aktyvūs bei neabejingi aplinkai, kurioje gyvena, klovainiečiai. Nepabūgę kaitrios pavasario saulutės, dalyviai švarino karjerų teritoriją. Akcijos metu perdažė ir lyg naujai prikėlė skulptūras, suoliukus ir salelėje esantį tiltelį, stendą, išravėjo žoles krepšinio aikštelėje, prie bendruomenės namų įbetonavo šiukšlių dėžę, taip pat pasodino apie 20 ąžuoliukų, kurie džiugins gaiviu oru bei gražia ir švaria aplinka.

Padirbėta iš peties! Darbai užbaigti ir aptarti su šypsena ir džiugesiu prie laužo kepant gardžias dešreles.

Tradicinėje švarinimosi akcijoje „Darom“ dalyvavo ir užtikrino švaresnę ir sveikesnę Klovainių aplinką: Antanas, Augustas, Aušra,  Dainius, Dominykas, Donatas, Edverdas, Faustas, Gabrielius, Irmantas, Jolanta, Julius, Jūras, Justina, Kristina, Liutauras, Mindaugas, Paulė, Paulius, Raminta, Ramunė,  Robertas, Rolandas, Simona, Skaistė, Vida, Virginija. Ačiū Jiems bei ačiū tiems, kurie taip pat padeda gamtai apsivalyti nuo šiukšlių rūpindamiesi ir tavarkydami savo kiemus bei aplinką.

Simona V.

Klovainietės literatūros festivalyje „Nuotykiai tęsiasi“ 

Pakruojo viešosios bibliotekos Klovainių padalinio vyresn. bibliotekininkė Vida Grigaliūnienė ir šeimos klubo koordinatorė Raminta Valinčiūtė birželio 8 d., lydimos VB vyr. metodininkės Regynos Rakauskės, išvyko į Anykščius. Čia organizuotas literatūros festivalis „Nuotykiai tęsiasi“ (organizatorius - Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešoji biblioteka).

Anykščių Dainuvos slėnyje klovainietės įrengė mažas kūrybines dirbtuvėles ir festivalio lankytojus mokė pasisiūti mielą suvenyrą – lėlytę. Penkias valandas trukusioje edukacijoje daugiau nei 100 mažųjų  šventės dalyvių išėjo nešini miela, savo rankomis (žinoma, daugeliui mažųjų padėjo mamytės, tėveliai, močiutės)  pasiūta lėlyte.  

 

SAUGUS KELYJE

Sušilus orams, vis dažniau savo kelionėms renkamės ne automobilius, bet dviračius arba pasivaikščiojimus pėstute, todėl ir vėl verta prisiminti saugaus eismo taisykles keliuose. Vien taisyklių žinojimas nepasaugos kelyje, verta prisiminti, kad ir pats gali prisidėti prie savo saugumo kelyje dėvėdamas šviesą atspindinčią liemenę bei atšvaitą. Dalyvaudami konkurse ,,Saugus eismas bendruomenėse“,  pasirinkome žygį pėstute per Klovainių mietelį.

2019-06-14 18 val. po darbų, žygio dalyviai susirinko prie seniūnijos. Dalyviams Klovainių bendruomenės pirmininkė R. Šumskienė padovanojo šviesą atspindinčias liemenes, aptarėm žygio maršrutą ir objektus, kuriuos norime aplankyti ir prie jų įsiamžinti.

Apsivilkę dovanotas liemenes, savo kelionę pradėjome nuo perėjos. Nors mūsų miestelyje perėjų keliuose nėra daug, tačiau stengėmės atkreipti pėsčiųjų dėmesį, kad perėja eiti visada yra saugiau, taip pat priminėme, kad net einant per perėją reikia išlikti budriam, apsidairyti į kairę, po to į dešinę, įsiklausyti ir įsitikinti, kad eiti saugu.

Kadangi mūsų miestelyje nėra pėsčiųjų šaligatvių, priminėme kaip saugiai ir kuria puse reikia eiti šalikėle. Eidami pasiekėme bendruomenės poilsio zoną. Įsiamžinome prie medžio skulptūrų, pabendravome su aikštelėje poilsiavusias vaikais ir jų tėveliais. Taip pat aplankėme miestelio Šv. Onos bažnyčios šventorių ir tuo pačiu keliu, tik kita kelio puse grįžome, užsukdami į  buvusio vandens malūno vietą, kur dabar pastatyta pavėsinė. Pasislėpę nuo saulės kaitros, susėdome pailsėti ir pasimėgauti arbatėle bei pyragaičiais. Taip besišnekučiuodami puikiai praleidome laiką. Žygio dalyviai prisiminė ir papasakojo savo patirtis keliuose, įvykusius įvykius, išklausius padarėm išvadą, kad niekas kitas tavęs neapsaugos, jeigu nesisaugosi pats.

                                                                                                                                                Virginija K.

 

Viktorina „Pasitikrink saugaus eismo žinias“ 

Viktorina – vienas iš pasirinktų būdų pasitikrinti žinias apie saugaus eismo taisykles ir kelių ženklus. Klovainių miestelio gyventojai, kurie nepabijojo karšto oro ir būsimų spragų žiniose apie saugų eismą keliuose, kelio ženklų reikšmę bei svarbą, susirinko ramioje aplinkoje - miestelio bibliotekoje. Bibliotekininkė V. Grigaliūnienė buvo paruošusi 50 bilietukų. Kai kurie klausimai labai rimti, į juos atsakant reikėjo pasukti galvas, prisiminti, kas teigiama KET taisyklėse, kokia vieno ar kito nurodyto ženklo reikšmė.  Kiti klausimai dalyviams sukėlė linksmas juoko bangas, nes buvo sudaryti pasitelkus humorą. Pvz. nurodžius paslaugų kelio ženklą „Kavinė“, klausta „ar šis ženklas nurodo, kad važiuojant keliu būtina išgerti puodelį kavos?“; šalia įspėjamojo kelio ženklo „Slidus kelias“, klausta „ar šis ženklas įspėja, kad šiuo ženklu pažymėtu keliu važiuoja daug  alkoholio padauginusių vairuotojų?“

Viktorinos dalyviai, pasitikrinę žinias apie saugų eismą ir kelio ženklus, buvo apdovanoti kukliomis dovanėlėmis - atšvaitais, kuriuos įteikė Klovainių bendruomenės pirmininkė R. Šumskienė, o popietė pratęsta prie arbatos puodelio. Organizatoriai – bendruomenės, šeimos klubo ir bibliotekos atstovai – dėkoja renginio dalyviams.

                                                                                                                                                Virginija K.

 

https://www.facebook.com/klovainiu.bendruomene/media_set?set=a.1541376372660657&type=3

 

https://www.facebook.com/klovainiu.bendruomene/media_set?set=a.1539957949469166&type=3