Renginiai 2019

Užgavėnių kaukių „Vysim žiemą iš kiemo“ paroda bibliotekoje

Užgavėnės – paskutinė mėsėdžio diena, žiemos palydų, žiemos išvarymo, daugelio dar vadinama vaisingumo žadinimo, skalsos ir gausumo skatinimo švente. Dabartiniai Užgavėnių papročiai – tai senovėje buvusių šventės apeigų, kuriomis būdavo siekiama nulemti derliaus gausumą, mūsų dienas pasiekusi dalis. vienas pagrindinių Užgavėnių šventės atributų  - kaukės bei persirenginėjimas.  Svarbiausia, persirengti kitoms dienoms neįprastais drabužiais ir veidą paslėpti po kauke. 

Klovainių bibliotekoje jau tapo tradicija surengti Užgavėnių kaukių parodą. Joje – kaukės iš kartono, taipogi darytos panaudojant medžiagą, kailį,  siūlus, pakulas. Parodą papildė ir kaukės darytos papje maše technika.

V.G.

 

16-tasis „Kaziuko turgelis“ ir Užgavėnės Klovainiuose

Nepabūgę stipraus vėjo ir lietaus, klovainiečiai bei aplinkinių miestelių gyventojai ir svečiai kovo 5 dieną skubėjo į Klovainių kultūros namus, kur kaip ir kasmet vyko tradicinis „Kaziuko turgelis“. Šiemet šis turgelis ypatingas, nes kartu šurmuliavo užgavėnių „dvasia“. Turgelio dalyvius pasitiko būriai persirengėlių, aidint smagiai kapelijos „Linksmieji kaimynai“ atliekamai muzikai. Čia pat, ant kelmų, kovėsi Kanapinis ir Lašininis, o nenustygstančios vietoje raganaitės kiekvieną šokdino, puošė barankų vėriniais, o sušalusius nuo įsisiautusio vėjo vaišino arbata ir skanėstais.

Kaziuko turgelis – tai didžiausias lietuvių etninės kultūros renginys Lietuvoje. Šia unikalią etnokultūrinę šventę Klovainiuose aplankė bei kruopščias darbeliais gėrėjosi Pakruojo seniūnas Saulius Margis, o taip pat sveikinimų ir gražių žodžių turgelio dalyviams negailėjo Pakruojo rajono savivaldybės mero pavaduotojas Jonas Juozapaitis ir mero patarėja Rūta Sausienė.

Šventė spinduliavo geromis emocijomis, šypsenos puošė kiekvieno veidą. Gardūs kvapai kvietė į mažąją salę, kurioje buvo galima įsigyti naminių sūrių, ryškiaspalvių keksiukų, gardžių spurgų, pyragų, tortų, skruzdėlynų, medaus ir moksleivių gaminto tinginio. Didžiojoje kultūros namų salėje akis traukė ryškiaspalvės verbos, kruopštūs rankų darbo dirbiniai. Prekeiviai kvietė įsigyti pintų krepšių, medinių šaukštų, mentelių, puošnių gėlių, miniatiūrinių inkilėlių, megztų kojinių bei įvairių papuošalų ne tik sau, bet ir ...automobiliui! Gausus pasirinkimas ir artėjančiai pavasario šventei – Velykoms. Įvairiausi stalo papuošimai, mediniai kiškučiai, vaško žvakės, kurios iš tolo gardžiai kvepėjo medumi. Turgelis dvelkė tikru pavasariu...

„Kaziuko turgelį“ užbaigė Klovainių bendruomenės pirmininkė Ramunė Šumskienė, džiugiai įteikdama jau tradicija tapusias nominacijas. Nominacija „Pavasario šauklys“ apdovanota Jaryna Razgaitienė, „Amatų puoselėtojais“ tapo Linkuvos socialiniai globos namai, „Skaniausio kermošiaus“ nominacija įteikta Balsių kaimo „Šviesuolių“ klubui, o „Metų debiutas“ atiteko Dainorai Juozapaitienei. Taip pat Pakruojo kultūros centro Klovainių skyrius įteikė išskirtinę nominaciją „Už šventinės nuotaikos kūrimą“ energingai Pakruojo „Viltis“ komandai, kuri visus džiugino savo šventine nuotaika ir kostiumais.

Po „Kaziuko turgelio“ visi skubėjo prie laužo, kur bendromis jėgomis varė „žiemą iš kiemo“. Pakruojo kultūros centro Klovainių skyriaus vadovė Sonata Danielienė trumpai papasakojo apie užgavėnių istoriją ir tradicijas. Nieko nelaukdamos raganos, čigonaitės ir kiti velniai puolė deginti Morę. Šoko, trypė aplink laužą, nebaisus tapo net lietus su žvarbiu vėju. Matyt, žiema atkakliai bandė pasipriešinti iššaukdama lietų..

Simona V.

 

KNYGOS „KLOVAINIŲ BENDRUOMENĖ 2003-2018“ PRISTATYMAS 

Kovo 16-oji visoje Lietuvoje minima kaip Knygnešio diena. Tai graži proga kalbėti apie knygas, jų svarbą bei reikšmę žmogui. Šią ypatingą dieną Pakruojo sinagogoje surengta popietė „Ąžuolų stiprybė mumyse…“, kurios metu pristatytas naujas leidinys – „Klovainių bendruomenė 2003-2018“.

Klovainiai, kad ir nedidelis miestelis, bet gali pasidžiaugti turįs gausybę darbščių gyventojų. Čia, kur driekiasi 600 metų senumo ąžuolo šakos ir teka srauni Daugyvenės upė, apstu aktyvių ir talentingų žmonių, neleidžiančių miesteliui „nurimti“. Tuo džiaugdamasi ir taip pat švęsdama 15 metų jubiliejų „Klovainių bendruomenė“ parengė knygą, į kurią sudėjo ryškiausius 2003-2018 metų prisiminimus, pilnus iššūkių bei naujovių momentus, smagiausius renginius ir didžiausius miestelio turtus – žmones. Knygoje surinkta ne tik istorija, bet ir nuotraukose įamžintos akimirkos bei pačių klovainiečių kūryba.

Į knygos sutiktuves sugužėjo ne tik klovainiečiai, bet ir „kaimynai“. Svečiai pasidalindami savo žiniomis apie Klovainių miestelį turėjo galimybę laimėti simbolinių prizų. Žmonės suko galvą atsakinėdami į užduotus klausimus: kaip kilo Klovainių miestelio pavadinimas? Kiek Klovainių ąžuolui metų? Kiek metų seniausiai Klovainių Onutei? Netrūko nuoširdaus juoko ir ypatingo jaukumo, kurio suteikė šaunių bibliotekininkių Linos Ramonienės ir Gitanos Maasienės sukurta atmosfera bei šiltas pokalbis su pagrinde leidinio sudarytoja Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos Klovainių padalinio vyresniąja bibliotekininke Vida Grigaliūniene, kuri trumpai papasakojo knygelės „gimimą“ ir įvardino pagalbininkes: Raimonda Baltinienė, Kristina Dargužienė, Jurga Vičienė, Dalia Čeponienė ir Raminta Valinčiūtė. Taip pat pokalbį pratęsė Klovainių bendruomenės pirmininkė Ramunė Šumskienė, ūkininkas Albinas Navickas ir aktyvus bendruomenės narys Jūras Grigaliūnas, dalindamiesi savo patirtimi ir mintimis apie įvykusius renginius ir veiklas miestelyje.

Susirinkusiuosius sveikino ir gražiais šokiais, balsais bei melodijomis džiugino jaunoji fleitininkė Juta Višniauskaitė, gitaros virtuozas Donatas Dargis, talentingosios pianistės-šokėjos Aleksandra Šiurnaitė ir Ugnė Špakytė, tautiniais rūbais pasipuošęs Klovainių etnografinis ansamblis kartu su vadove Rita Kirkiliene bei švytintis linijinių šokių kolektyvas „Saulės linija“ (vad. D. Šeškus).

Simona V.